ברלין באלבום מסע סקראפי

היום בדיוק, לפני שנה, נחתנו בארץ מחופשה משפחתית נהדרת בברלין וכמו כלמיני דברים שנדחים לדקה התשעים ותשע פלוס פלוס כך קרה גם עם עיצוב האלבום הזה. נתתי לעצמי דד ליין של שנה מקסימום וראה זה פלא איזו דייקנית אני, בדיוק בזמן, תודו. זהו, אז לא רק שהאלבום בידי, אפילו צילמתי את אלבום (וידאו בסוף) והנה התיעוד לפניכם.

לא מעט מבין קוראות הבלוג עוסקות בסקראפ- עולם קראפטי, יצירתי, רחב ומלא אפשרויות. מי שלא מכיר ויש בתוכו חדוות יצירה- ממליצה מקרב לב להציץ לעולם המדהים הזה ולהתנסות בו. זהו עולם מטריף וממכר שתפס בארץ מקסים, ותאמינו או לא, נוצרה כאן קהילה גדולה ונהדרת של יוצרות, מוצרים מקומיים וחנויות סקראפ נפלאות. הסקראפ שולח שלוחות לתתי תחומים, אך אפשר לומר שמרכז העולם הזה הוא עיצוב אלבומים. מה שעומד בבסיס המוטיבציה לעיצוב אלבומים הוא הרצון לתעד ולהנציח רגעים יפים, להוציא את התמונות מהמחשב והסלולר, ולהפוך אותו לנייר, שאפשר ממש לדפדף ולגעת. בשונה מהאלבומים הדיגיטליים השבלוניים שמכינים באפליקציות המוכרות (לופה ודומיה), תהליך העיצוב הסקראפי עמוס בעבודת יד, עבודת כפיים מהנה מעין כמותה, שילוב של נייר, תמונות, חותמות, קישוטים קטנים, רקעים יפים לשלמות הרמונית אחת. אפשר גם לעצב אלבומי סקראפ דיגיטליים נפלאים- אך זה לפוסט נפרד.
כאן בבלוג תארתי לא מעט אלבומים שעשיתי, כמו מיני אלבום יפו, האלבום של בירדי, אלבום הגינה של אמא, וואללה, לא צילמתי את טיול הקראונים שעשינו, כמה חבל.

 

מעבר להנאה האדירה שבעיצוב אלבום, ישנו ערך אדיר לשימור הזכרונות. גם עבורנו, המבוגרים, לא כל שכן, הילדים הצעירים, פשוט שוכחים. הנוכחות של אלבום זמין, נגיש, שאפשר לדפדף בו ולהתרפק עליו, היא האפשרות לשמר את הזכרונות. ראיתי את זה קורה כבר ברגע שהתמונות המודפסות הגיעו לידי- פתאום נזכרים בדברים ששכחנו שהיו, ועברה רק שנה אחת!

השוס הגדול של האלבום הזה מבחינתי היה ספר מפות שעמרי שלי מצא לי בשוק הפשפשים בארקונה פלאץ ב 5 יורו. הוא קרא לי לדוכן, ואני נגנבתי עמוקות. מדובר בספר מ 1957 שחולק מתנה למנויי עיתון הבוקר הגרמני The Berliner Morgenpost.

 

אוגדן מפות שניתן לקוראי ה berliner morgenpost

 

זוכרים את אלבומי הקלפים של זמרים, שחקני כדורגל (היו גם ציפורים או שנדמה לי?) שאספנו? אז בגרמניה של שנות ה 50 היה נהוג לבנות אלבום נושאי בהדרגה, כך שהקוראים המתמידים זכו באלבום אוסף מלא. אז אם נחזור לרגע הזה בשוק, כשעמרי שלי מצא את האלבום, נמלאתי התרגשות אדירה- זה היה אלבום מלא, שאיזה גרמני או גרמניה או שניהם יחד, אי שם בשנות החמישים אספו מפה למפה, בדיוק מופתי. לא הייתה חסרה אף מפה, האלבום היה שלם ומושלם. הדפים צהבהים, מחוספסים קלות, קלילים אך עבים, אידיאלים כבסיס לאלבום. הכתיב הלועזי הקטן, והמפות הנפלאות שיהפכו להיות הרקעים לתמונות המשפחתיות שלנו (וכבר סיפרתי לכם כמה אני חולה על מפות דרכים וכמה הן אומנותיות בעיני) היש מושלם מהן?
למעשה, הספר הפך להיות הבסיס של האלבום, ממש כפי שעשיתי באלבום הגינה שהכנתי לפני שנים אחדות לאמא.

 

מאוגדן מפות לאוגדן זכרונות

 

{ לטובת שוחרת הכלבים שביננו, מספר 2 אהובתי, עמרי מצא את אלבום הקונספט של
סוגי כלבים מאותן שנים, גם הוא של עיתון הברלינר מורגנפוסט! אלבום יפהפה ומרהיב ובו ציורים משגעים של כלבלבים מכלמיני סוגים. אין לי ספק
שהאלבום הזה ילווה את הבת עוד שנים ארוכות, כמזכרת בעלת ערך, לצד החוויות מהמסע המשפחתי הזה }.

 

היה לי חשוב לשמור על הרקעים המקוריים, לכן השתדלתי לכסות אותם חלקית, לגלות ולהסתיר. על הכריכה הנפלאה הדבקתי אותיות שגזרתי מנייר לעטיפת מתנות שמצאתי ברשת TIGER הגרמנית. חדות הראיה ודאי מבחינות במדבקה הקטנה בשחור לבן שהדבקתי עליה כתובה הכותרת priceless והמחיר: 5€, לבל נשכח את המציאה האגדית.
האלבום מורכב מתמונות ומזכרות שאספנו בברלין. משפחתי היקרה כבר מכירה את השטיקים שלי וכולם שיתפו פעולה עם איסוף כרטיסים מעניינים, מפות, פרוספקטים וגלויות בהם נתקלו בטיול. מידי יום כשחזרנו לדירה החבר’ה היו
עוברים טקס ריקון כיסים ותיקים לפני שהיו מרימים את הרגליים למעלה למנוחה
עד הפעילות הבאה. בהדרגה הצטברה ערמה יפה ומרשימה של מזכרות.
ריכזתי את כל החומרים, והתחלתי, דף דף בהרכבת האלבום

 

קטע משולחן עסוק

 

שנצלול פנימה?
האלבום כולל כמה עשרות עמודים. אציג כמה. במורד הפוסט סרטון קצרצר הרץ על כל האלבום.

עמוד הפתיח מציג את החבורה, משפחתי היקרה פלוס חבר שהתלווה אלינו. זהו צילום שצילמנו את פתח ביוב ברלינאי טיפוסי וכל כך יפה, עליו תבליט חותמת העיר.

 

הנבחרת המטיילת בחניה על מכסה ביוב ברלינאי טיפוסי

 

הדפים הבאים הוקדשו לדירה המקסימה ששכרנו בשכונת קרויצברג. היה לנו חשוב לגור בבניין ממגורים טיפוסי ולא במלון דווקא. אהבנו את שגרת ההתארגנות בבוקר, לרדת למאפיה השכונתית, לקנות כמה ירקות ולארגן ארוחת בוקר מהמצרכים המקומיים המסקרנים.

 

הכנסיה השכונתית הנשקפת מחלום חדר השינה
ארוחת בוקר במרפסת הדירה, קומה 5 בלי מעקה
שעת (שעות) סיפור הדירה- נותנים לרגליים לנוח

 

הדירה הייתה מקסימה ומתאימה בדיוק לצרכנו, הייתה בסיס נפלא ליציאה לכל חלקי העיר בזכות תחנת ה u-bahn הסמוכה. אחרי ארוחת בוקר טובה, צעדנו לעבר תחנת רכבת גורליצר.

 

בדרך לתחנת רכבת גורליצר- קולאג’ תמונות, מאטינג, וושיטייפ, חיתוך עץ

 

כיוון שעברנו עשרות פעמים בתחנה הזו בשבועיים של השהות בעיר, היה ברור לי שגם התחנה מקבלת עמוד משלה.

 

תחנת הרכבת גורליצר- כרטיסי הרכבת השבועיים שרכשנו משולבים בתמונות

 

ועוד כמה עמודים אקראיים מתוך האלבום, כמו ביקור בגן החיות המקסים

 

ביקור בגן החיות
אהבה בלתי אמצעית לבעלי הפרווה

 

ביקור בלגולנד

 

אתגרים בלגולנד

 

בשלב די מוקדם, התחלתי לחשוש חשש אמיתי שאין די מספיק עמודים באלבום שלי! לרגע נלחצתי, עוד רגע אותגרתי, וברגע הבא, התחלתי לייצר דפים נפתחים, כלפי מעלה, ימין ושמאל, מה שאפשר לי באופן תיאורתי להכפיל את כמות העמודים! אחרי שהשגתי את הפער עברתי חזרה לדפים רגילים, ללא פתיחות מיוחדות.

 

אגם קרומה לנקה הקפוא
מזרקות ברחבי העיר

 

כשיצרתי פתיחה, השתדלתי לסמן אותה לבל תפוספס

 

כשאומרים לפתוח אז פותחים
בשוק האיכרים Winterfeldt Markt
פארק הטירגארטן
מלאכים בשמי ברלין
תגלית מקס ומוריץ- הידעתם שהפרק האחרון צונזר בגירסא העברית? נסענו עד ברלין כדי לגלות זאת
יום א’ מקסים בשוקי פשפשים וכלמיני
חוויות מהשוק התאילנדי

 

כפולה לנמר משחק שאומץ בחום והפך להיות בן לוויה נוסף למסע.

 

 

באלבומי מסע חשוב לתת התייחסות גם לרגעים הקטנים, ולזוטות שמזכירות לנו חוויות אופייניות

 

צרעות צרורות
רגעים של התמצאות ב… מפה

 

בכפולה המסיימת של האלבום הדבקתי את מפת ברלין של היום, זו ששמשה אותנו ממש, ומשמאל- את תיאור המסלול אותו תיעדנו מידי יומיים שלושה, ככה לאחור. בזכות התיעוד הזה, ששמרתי בשקית הכרטיסים והמזכרות, הצלחתי לשחזר ולחבר בין הזכרונות, המקומות, השמות, והחוויות.

 

מעטפה ובה מסלול הטיול כפי שתועד תוך כדי

 

כל דפי האלבום בדפדוף מהיר כאן ☜

 

 

מתנצלת על הצילום החובבני, בכל זאת, הוא צולם על הפיגומים באוירה של שיפוץ הקרובה מלהוציא את הבנאדם מן הדעת. מזל שהיה לי באזור מספר 1 שלי, בכורי שהתנדב לשבת על הפיגום ולתעד את הדפדוף בסלולר.

 

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

 

טיפים לאלה שדבק בהם החיידק ומשתוקקים ליצור אלבום משלהם
רשמו-
בקצרה, בנקודות, את תיאור קורותיכם, ככה כרונולגית. הצטיידו במחברת או פנקס ובכלי כתיבה ותארו בהרחבה או בנקודות בלבד את מסלול המסע.

אספו ולקטו- מפות מעניינות, כרטיסים, פרוספקטים, גלויות, עיתון מקומי שיש בו כותרת מעניינת (באלבום שלי שילבתי את ההודעה על התאבדות רובין וויליאמס שקרתה בזמן השהות שלנו בברלין). אלה חומרי הגלם מעניינים והכי אותנטיים. כשתגיעו לבניית האלבום, מלבד התמונות יהיו לכם חומרים נוספים שיהפכו את האלבום לחם, חי, שמח, מעניין ועשיר בתוכן.

צלמו- אפשר להסתדר נפלא עם מצלמות סלולריות, ותמיד רצוי לצלם גם במצלמה טובה. כשיוצאים עם ילדים המצויידים במצלמות סלולריות כדאי לעודד אתם לתעד (מדהים איך כל אחד תופס במצלמה שלו את החוויה באופן שונה), ואף להשתמש בתוצרת באלבום המשפחתי. הם יהיו גאים.

בחרו בסיס לאלבום- כנסו לחנות ספרי יד שניה, שוטטו בשוקי פשפשים מקומיים וחפשו ספר בשפה המקום, איורים מעניינים מוסיפים המון. גם מחברת שורות אייכותית או סקאטצ’בוק בפורמט גדול ובדפים איכותיים ועבים יכולה להיות בסיס נהדר. אם סקאטצ’בוק אז עדיף ספירלה, שתאפשר עיבוי של האלבום עם התמלאות התוכן. אלבומי 30X30 או 30X20 אותם קונים בחנויות הסקראפ, עם שמרדפים בתוכם גם הם בסיס מעולה. במקרה הזה בונים את הדפים על דפי קארדסטוק.

סננו- עברו על התמונות שלכם (בטוח יש יותר מידי), ועשו סינון קפדני. אני ממליצה לערוך את הסינון על המחשב ולא לאחר ההדפסה. כך תמנעו מהדפסה מיותרת ולא תתייסרו מדי בבואכן לשלשב הרכבת האלבום.

צרו קולאג’ים- אני נוהגת להדפיס חלק מהתמונות כקולאג’ים
וכך אני מקבלת תמונות בגדלים שונים, מה שמאפשר מרחב של משחק והעמדה,
ועניין מבחינת מבנה התמונות. את הקולאג’ים עצמם אני מקבצת מכמה תמונות
שונות בעלות אופי דומה, מאותו לוקיישן או חוויה בסגנון דומה ויוצרת מהן
תמונה אחת. חלק מהקולאג’ים חתכתי אחרי ההדפסה וחלק הדבקתי באלבום שלמים.
איך יוצרים קולאג’ להדפסה? פוסט הדרכה מפורט כאן.

הדפיסו- חשוב להדפיס את התמונות בהדפסה איכותית, בחנות צילום או בבית דפוס. התוצאות שונות זו מזו כיוון שנייר הגלם שונה, אך מה שחשוב הוא איכות ההדפסה והשמירה על הצבעים המקוריים של התמונה.

רשמו הערות-
רשמו לצד התמונות הסברים וסיפורים קטנים מהמסע שלכם, על תוויות, פתקיות ועל פיסות נייר גזורות או חתוכות. אלבום ללא הערות קטנות בכתב ידכם הוא אלבום שחסרה בו החותמת שלכם. אם שותפיכם למסע מוכנים לצרף רישומים משלהם- הרווחתם.

גוונו באלמנטים- לצד התמונות והמזכרות שאספתם גוונו בוושי טייפ, רקעים מעניינים לתמונות, חותמות, תוויות ואלמנטים קישוטיים שונים.

שלבומגוון חומרים
וושי טייפס, פתקיות, תוויות בצורות שונות ובגדלים שונים, אטבי נייר
מעניינים או סיכות מתפצלות קטנות, קישוטים, פינצ’וצ’ים וחיתוכים לצד התוכן
שאספתם. המגוון (במידה) יוצר עניין.

השתמשו בעיקר באלמנטים שטוחים- כשמדובר באלבום עב כרס, ריבוי אלמנטים תלת מימדיים ובולטים יגרום להעמסה גדולה על הדפים עצמם, הנושאים את האלבום, ואף לעיוותם. אפשר להשתמש באלמנטים כאלה בקטנה, מפעם לפעם, שהרי לתלת מימדיות יש תרומה נהדרת לעושר של האלבום.

שמחה שבאתם לבקר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *