הפלא של העברת דוגמא לבָּד- הדרכה מצולמת

שלום חברים, מתרגשת לספר לכם שהשבוע פתחתי חנות און ליין לרקמה ומוצריה שכיניתי בשם 100% רקמה. מעין חנות סדקית קטנה וחמודה, חנות של ממתקים. אני רואה בחנות המשך טבעי לסדנאות הרקמה שלי.

שמתי לב שכמעט בכל סדנא הבנות שואלות היכן קונים מוצר כזה או אחר, ומצאתי את עצמי מכוונת אותן לחנויות במרכזי הערים, מה שלא בהכרח נגיש ונוח. מעכשיו תוכלו להצטייד בחומרים לרקמה- חישוקי עץ לרקמה באיכות מעולה, חישוקים מודפסים לרקמה, חוטי רקמה במבחר צבעים וציוד משלים,  כבר בסיום סדנת הרקמה. בנוסף, ניתן גם להזמין און ליין והמוצרים ישלחו אליכם הביתה.

 

חנות רקמה

 

בואו נדבר על העברת דוגמא לבָּד.

דעו לכן שעולם הרקמה מחזיק בכמה וכמה פלאים. אחד מהם הטכניקה של העברה לבָּד, אחד הדברים המדליקים שיש, קסם ממש.

זוכרים את נייר הקופי? אני זוכרת את עצמי, ילדה צעירה, אמא מזינה את הנייר הגס בתוך מכונת הכתיבה. תחת הנייר היה עוד אחד ובינהם נייר קופי. אמא תקתקה (להקליד זו לא מילה שהכרנו בימים ההם) במהירות לא הגיונית במכונת הכתיבה, הדף הלך ועלה ככל שהתקדמה אל השורות שלמטה. כשהגיעה לתחתית הדף היתה מסיטה את הידית, צליל חדש ומעורר נשמע. היא היתה מושכת החוצה את הניירות והרי זה פלא- הנייר הודפס פעמיים. פעם בדיו השחור של המכונה ופעם שניה בדיו הכחול של נייר הקופי.

 

גם לנו, הרוקמות והתופרות,יש נייר קופי, והוא נקרא נייר העתקה. הוא לא משאיר את הידיים מלוכלכות כמו נייר הקופי, ואפשר לעשות איתו דברים נפלאים. מדובר למעשה בנייר שצידו האחד מצופה בחומר גירי לסימון בדים. החומר יבש, לא נמרח ולא שמנוני.

נייר ההעתקה שאני ממליצה עליו מגיע בגודל של 50 על 50 ס”מ. מעבר לעובדה שזו יריעה גדולה למדי, הנייר הוא רב פעמי ואפשר להשתמש בו שוב ושוב.

 

אסביר לכם מייד איך לעבוד איתו, בדוגמא קטנה ופשוטה שהכנתי בכמה שעות, אך מה שחשוב שתבינו- אפשר להעביר בטכניקה הזו דברים הרבה יותר מורכבים, כמעט כל דבר!

זו יכולה להיות כותרת, איור, דודל כלשהו וכו… קולטות כמה אפשרויות זה פותח?

 

נכין חישוק רקום עם הכתובת Live, Love, Laugh בעזרת קובץ שעיצבתי לכן, להדפסה חינם, ועוד כמה חומרים.

את הקובץ אתן מוזמנות להוריד מכאן, לשמור על המחשב ולהדפיס (אפשר באיכות נמוכה. האיכות לא חשובה במקרה הזה).

 

שימושי בנייר העתקה להעברת תמונה

 

מה שתצטרכו

♢ הקובץ Live, Love, Laugh מודפס על נייר, אותו תורידו מכאן

נייר העתקה צהוב

חישוק רקמה מספר 4 (גודל 19 ס”מ)

בד לרקמה

♢ עיפרון לא מחודד

♢ חוטים רקמה (אני בחרתי באלו: 339, 251, 228, 340, 253, ECRU, 257)

מחטים ארוכות לרקמה

 

 

כך עושים

נייר ההעתקה הנמכר ב 100% רקמה מגיע בגודל של 50 על 50 ס”מ. זו חתיכה מאוד גדולה. אם המטרה שלכן היא עבודות רקמה, אני ממליצה לחלק את הנייר לששה חלקים שווים. כך תקבלו שש פיסות בגודל הקרוב לגודל A4.

הרבה יותר נוח לעבוד עם הגודל הזה. השתמשו בששית גליון ואת היתר שמרו בניילונית, להמשך. בסיום השימוש נצרף גם את החתיכה הזו לשקית, לשימוש חוזר.

 

♢ נגזור פיסה של כ 25X25 ס”מ מהבד, כך נקבל בד גדול יותר מקוטר החישוק. העודפים ישמשו אותנו לעיבוד מאחור.

 

♢ נניח על משטח העבודה שלנו את הבד, עליו את נייר ההעתקה, כשהצד הגירי כלפי מטה, ומעליו את העיצוב שלנו.

 

 

♢ נשתמש בעיפרון כהה כדי שלא לפצוע או לחורר את העיצוב ואת נייר ההעתקה. ביד אחת נחזיק את הנייר לבל יזוז וביד שניה נעבור על העיצוב בעזרת העיפרון ביד חזקה ומדוייקת.

אפשר להשתמש באטבים קטנים או סיכות תפירה להחזקת שלושת השכבות יחד.

רצוי לעשות טסט קטן, סמנו קו אחד קטן, ראו שעובר לבד, כי תמיד יש סיכוי שהנחתם את הנייר הפוך, ורק אז המשיכו ליתר העיצוב.

 

♢ אחרי שתעבירו את כל העיצוב הסירו את הדף ונייר ההעתקה. טאדאם! הכתובת על הבד!

 

 

אם יש צורך לחזק חלקים אפשר לעבור עליהם כעת בעזרת העיפרון או בעזרת טוש נעלם. היתרון של הטוש הנעלם הוא שלהבדיל מהעפרון בעוד כיומיים הוא כבר לא יראה על הבד.

 

♢ כעת נמקם את הבד בתוך החישוק.

לחישוק שלנו שני חלקים. אחד עגול ושלם, והשני הפתוח, עליו מורכב הבורג. נפתח את הבורג ונשחרר את החישוק השלם הפנימי.

 

חישוקי רקמה

 

נניח את החישוק השלם, הקטן יותר מתחת לבד ונמרכז אותו כך שכתובת תהיה במרכזו. נניח את החישוק הגדול יותר מעל הבד, באופן כזה שהבורג יהיה בדיוק למעלה. נלביש את החישוק העליון על התחתון דרך הבד.

נבריג את הבורג כך שהבד ישב בצורה ישרה, ללא קמטים ומתוח. נבריג את הבורג ככל האפשר.

 

 

 

♢  כעת נבחר את פָּלֶטַת הצבעים לרקמה. אני בחרתי באלו.

 

חוטי רקמה

 

♢ נרקום…

 

 

בחרתי לרקום בתך שונה כל אחת מהמילים. תך שזור ב Live, תך שרשרת נסוג ב Love ותך אחורי ב Laugh. מי שרוצה להכיר ולהתנסות ברקמה מוזמנת לסדנאות הרקמה שלי.

 

את העיטור שבתחתית החלטתי להפוך למעין נוצות. בטוש נעלם יצרתי את קווי המתאר של הנוצות, כך שיהיה לי קל יותר לדייק.

 

 

ורקמתי בהנאה גדולה.

 

 

♢ בסיום עבודת הרקמה הפכתי את העבודה כך שהצד הפחות יפה יהיה כלפי מעלה. גזרתי את הבד סביב סביב בגזירה מעגלית כ 3 ס”מ מחישוק העץ. תפרתי את השוליים מאחור.

זהו. החישוק מוכן לתליה.

 

 

 

כמה המלצות וטיפים: 

נייר העתקה הוא חומר זול מאוד שימושי. אפשר להעביר בעזרתו איורים מהנייר למגוון של חומרים. זה הוא חומר מקסים לתת לילדים להתנסות. סוג של חומר שטוב שיש בבית.

♢ את גליון נייר ההעתקה גזרו לשש פיסות, כדי שיהיה יותר נוח לעבוד וגם פחות בזבזני. בסיום העבודה שמרו על הנייר לשימוש חוזר.

♢ מומלץ לעבוד בעדינות ולא להכתים את הבד בחומר איפה שלא הכרחי. איך מסירים את השאריות הצהובות של נייר ההעתקה? בעזרת מברשת שיניים נקיה.

♢ בעבודה שיש בה כמה חוטי רקמה שחוזרים על עצמם אני ממליצה בחום להחזיק כמה מחטים זו לצד לזו במקום להוציא את החוט ולהשחיל מחדש. במעבר בין צבע לצבע פשוט החליפו מחט. המחטים מהסוג הזה מאוד מוצלחות בעיני, איתן אנו עובדות בסדנאות הרקמה.

♢ את החישוק רצוי לא למסמר ישירות לקיר. עדיף להשחיל סרט או חוט איכרים במרכז הבורג, לקשור ולתלות בעזרתו.

 

מקווה שההדרכה תהיה לכם שימושית, ותפיקו מניירות העתקה מטעמים.

כמו תמיד אשמח לתגובה, כי תמיד טוב לדעת שאתה בכיוון ♥

בואו לבקרני גם בחנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *