זמן אסקימוסי. פורים 2015 בעבודת יד

פוסט מאמצע החג הכי שמח ומשמח לילדים, כל ההתארגנויות כבר מאחורנו ונותר רק לחפוש ולהנות ולאכול מתוקים עד לא ידע. כאמא חובבת DIY, פורים מעמיס עלי כמויות של עבודה, בעצם כמויות של תחביב. אין ספק שמכל העיסוקים הדבר הכי מהנה עבורי הוא להכין את התחפושות לילדים. בימים הקודמים לפורים
הסלון שלנו הופך לחמ”ל, על שולחן האוכל עומדת מכונת התפירה וסביבה גזרות
שאני מאלתרת, בדים מסוגים שונים, חוטים, סרטים וקישוטים. אמא מה אוכלים היום? שרוול של נסיכה! כרבולת של תרנגולת!
אני נהנית לתפור להדביק, לחבר, לקרוא לילדים למדידות ניסיון כששום דבר עדיין לא מחובר לכלום הכל על קרע תרנגולת…. עד שיש תוצאה שמחה, בד”כ בדקה התשעים ותשע.
פורים הוא החג הכי יצירתי שיש. ממש זועק למקוריות ומתחנן להשקעה, ומה שהכי כיף הוא שזה חג שמאפשר להשתולל איתו, כמעט בלי גבולות, ולקחת אותו לכל כיוון ונושא, לכל צבע וחומר. חגיגת DIY. התחפושות שתפרתי לילדים השנה, ובעיקר תחפושת האסקימוסי הקטן קיבלו תגובות כל כך נפלאות, שהחלטתי להקדיש לו פוסט. האמת, תחפושת אידיאלית, גם לאמא בעבודת יד וגם לילד, כיוון שהיא כל כך נוחה ומפנקת. עובדה שהוא חזר הביתה כמו שהוא יצא ושומדבר לא הכביד או נשר. אז תעשו כמוני ותתייקו לפוריייים הבאים ושרק ירבו שמחות.

השלב הראשון שאני מקפידה לתת עליו את הדעת בכל פרויקט יצירתי הוא פלטת הצבעים. הצבעוניות שבחרתי לאסקימוסי הקטן שלי היא לבן כצבע עיקרי בשילוב גוונים טבעיים של חום ושמנת, ונגיעות של כתום ותכלת.
חדות העין ודאי הבחינו שבסיס התחפושת היא חליפת פוטר, מה שחסך לי המון עבודה. רכשתי בזיפר קפוצ’ון לבן ב 30 שקלים ומכנסי גטקס ב 5 שקלים ועל שני אלה בניתי את התחפושת. בנחלת בנימין, מחוז הסדקית האולטימטיבי, הצטיידתי בכפתורים טבעיים, ברצועות של בד לבד, זוג פונפונים שתלויים על חבל שיתאימו לקונספט אך לא ידעתי בדיוק איך ישתלבו, שרוך חום דמוי עור וסרט בעל אופי רקום ואותנטי שישב בול על חזון האסקימוסי שדמיינתי. חשוב שכל פרט יהיה מתאים לתחפושת שיש לכם בראש. השלמות (מלשון שלם) מורכבת מאוסף של פרטים קטנים, שכל פרט טבעי ובמקומו. באחת מחנויות הבדים מצאתי שארית של פרווה מקסימה שנראתה טבעית ויפה כל כך שהייתי צריכה להזכיר לעצמי שלמרות שאני טבעונית אין לי בעיה לרכוש פרווה סינטטית וליצור תחפושת שיש בה אלמנטים סמליים מהחי. הלקוח שלי, מזמין התחפושת המתוק, מקפיד הקפדה מעוררת השראה שלא לנגוס בשום דבר שיהיה פעם בעל חיים, אבל נהנה לשחק את המשחק הדמיוני ולהיות כאילו לכמה ימים ילד אסקימוסי קטן שחי בערבות השלג וניזון מדגים שהוא צולה על אש המדורה שהדליק במעט עצים שקושש כי אין עצים בטווח הנראה לעין מסביבת האיגלו שלו.

 

חליפה אסקימוסית
קניתי מכנסי גטקס לבנים במידה האמיתית של הילדון וקפוצ’ון גדולבמידה אחת.
גזרתי את הרוכסן החוצה, יחד עם הפוטר עליו הוא היה תפור כך שנשאר קפוצ’ון ללא ריץ’ רץ’.
גזרתי פיסות ארוכות מהפרווה בעובי של 8 ס”מ ותפרתי אותן זו לזו כך שתתקבל רצועה ארוכה מאוד ברוחב 8 ס”מ.
קיפלתי את הרצועה לשניים לאורכה, כך שיתקבל מעין צינור ארוך.
הצמדתי את הרצועה לשולי הקפוצ’ון, מהתחתית, איפה שהתחיל הריץ’ רץ’, סביב סביב, סביב הראש וחזור עד לתחתית.
בכפתורים המאורכים שרכשתי בנחלת השחלתי את השרוך דמוי העור. הדבקתי אותו בעזרת דבק ג’ל של סקוטץ’ לפוטר.
על בסיסי השרוך הדבקתי ריבועי לבד לחיזוק ועליהם רקמתי X שהוכיחו לי בפעם האלף שהיופי בפרטים.
את שרוולי הפוטר גזרתי מעט מתחת למרפק וחיברתי להם רצועת פרווה.

 

התקנת הכפתורים

 

חותלות חמות
להכנת החותלות יצרתי שני צינורות פרווה במבנה מעט אלכסוני, כך שיהיה רחב למעלה וטיפה יותר צר למטה. לפני שמחברים את החותלת למכנס חשוב לבדוק שהעקבים עוברים בקלות דרך הפתח התחתון, הצר. חשוב לשים לב לכיוון הטכעי של הפרווה וללכת איתה, כך שתראה בלתי כפיה ומאולצת.

 

מדידת החותלות לפני החיבור לגטקס

 

את המכנס גזרתי כ 5 ס”מ מתחת לברך ואת החותלת תפרתי לגטקס הגזור.
הדבקתי את פס התחרה הרקום לאורך החותלת. דבק סקוטץ’ כמובן. נעלי הבית הפרוותיות התאימו בול!

 

 

פס בעל מראה רקום שזורק צבע ומחבר חיתר חלקי התחפושה

 

תיק אוצרות
כשמדובר בילדים צעירים, חלק ממש חשוב הוא הסיפור של הדמות ולא רק התחפושת עצמה. לשמחתי ילדי בעלי חוש דמיוני מפותח ונהנים לקחת חלק בסיפורים קסומים. נועם התלהב מהרעיון שנכין תיק לאוצרות (ייאיי! עוד פריט לתחפושת!) ועד שהתיק היה מוכן הוא אסף ערמה מוקפדת של אוצרות בשקית בד קטנה.
התיק עשוי בד לבד ששני צדדיו שונים מעט זה מזה מבחינת הגוון שלהם. הכנתי את תיק האוצרות ביד חופשית ומתוך חדוות אילתור גדולה. השתמשתי בתפירת מכונה ותפירת יד, הדבקה ורקמה.
התיק של נועם היה מפוצץ באוצרות. מה היה שם? סודי בהחלט אך בהחלט אפשר לדמיין. מתוך מחשבה לתרום למי שזקוק, צוות בית הספר העמיד ארגז תרומות ואפשר לילדים לתרום ממתקים ממשלוח המנות שלהם לנזקקים. מלבד ממתקים שלא אהב, נועם תרם גם כמה אוצרות שחשב שממש ישמחו ילדים שאין להם. החבל הטבעי העבה המשגע והמאובן היפהפה נשארו לשמחתי בתיק.

 

תיק לבד הנסגר בכפתור בעל מראה טבעי, מקושט בפונפונים

 

שלל דגים
הדגים היו הפרט הראשון שהכנתי בתחפושת מתוך חמדנות גדולה להשתמש בהם א”כ בבית. הנחתי שתי שכבות בד זו על זו. גזרתי דג מאורך ביד חופשית. רקמתי מסביב בתך שיניים. הטמנתי חומר מילוי אקרילי ותפרתי כפתורי עץ קטנים בתור עיניים. על החוט טבעי שיוצא מפי הדגים השחלתי חרוז עץ פשוט.

 

דגי לבד תפורים ביד

 

הדגים העניקו תרומה נפלאה, מעודנת, לצבעוניות של התחפושת, ולסיפור של הדמות. אוהבת את זריקות הצבע הכתומות והכחולות שהם מוסיפים בתמונות.

 

 

רק לשם איזון (תאומים וזה 😉 ) מכניסה שני קולאג’ים סגולים של רפונזל המקסימה שלי, שהייתה מאושרת להיות בלונדינית שופעת ליום אחד. כשבקשתי ממנה לתאר לי איזו שמלה רפונזל לובשת כדי להבין מה היא מדמיינת, היא תארה את הצבע הסגול, הקשירה מקדימה וה”מלמלה” שסביב הצווארון. ברור שהייתה מאושרת ונרגשת לראות איך התיאור שלה הופך לתממש ושתוך כמה שעות היא נכנסת לתוך השמלה שחלמה.

 

שמלת פעמון מתנפנפת וקשירה מצטלבת בחזית

 

את השמלה תפרתי מבד משגע שיש בו עומק ונראה כאילו מחליף צבעים (20 ש”ח למטר בנחלת בנימין). את המראה משלימים כמה פרטים קטנים-  סרטי תחרה בשולי הצווארון, הידיים ובתחתית השמלה, פאה ארוכה ופסקל הזיקית מעלי אקספרס ומחבת מהמטבח.

 

 

מבחינת הילדים, החוויה שבה הוגים ביחד תחפושת, מדמיינים איך תראה, מתכננים, נוכחים, שותפים ופעילים בתהליך העשיה- מאריכה את שמחת החג ומעניקה לו צד ממשי של שותפות, עשיה ויצירה.

 

אמא אחראית לקחת מידות לרפונזל. רפונזל אחראית לתת מידות. האסקימוסי אחראי על הרישום.

 

הילדים היו מאושרים לחוות את הפורים הזה והתחפושות שהכנו בעבודת יד הן רק עוד סיבה 🙂

 

 

עוד בעניין פורים & DIY אספר שמשלוחי המנות בעבודת יד שהכנתי ככבו השבוע במאקו ועשו אותי גאה, וההדרכה מפורטת כיצד להכין אותם נמצאת גם כאן בבלוג.
מתכונים ממש נפלאים ותפורים על משלוח המנות שעלו לאחרונה לבלוג עוגיות תחרה נפלאות ועוגיות שוקולד במילוי חמאת בוטנים. שני סוגים של עוגיות יבשות, מעולות, וטבעוניות.

מקווה שכל אותם ילדים ששונאים להתחפש, אלה שחג פורים הוא הסיוט שלהם, עוברים את החג הזה בשלום, ושכל אותם הילדים ששמחים ממילא- שיצליחו לאסוף בתיק האוצרות שלכם משהו משמחת החג המטריף הזה.
המשך חג שמח לכולם!

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *