כסאות קטנטנים ואיקאה האקינג

איקאה עושה לנו את החיים הרבה יותר קלים, אבל אם חפצתם בחלל שאין כמותו לאף אחד הכניסו את איקאה במינונים נמוכים, בחרו בפינצטה ותחשבו יצירתי.

 

במסגרת שיפוץ הסטודיו שלי גם אני עברתי באיקאה. קניתי שורת ארונות רוחבית שקיבעתי כארונות עיליים, ארון אחד צר וארוך במידות סטנדרטיות, משפך יפה כדי להשקות את עציצי הסטודיו, וכמה עציצים. אה, וגם חמוצים וריבה מעולה מהחנות ההיא ביציאה, ליד הקופות.

כל אלה פריטים פונקציונליים. לכל אחד יש שימוש ברור, והשימוש שאעשה בו זהה לשימוש שאיקאה תכננה עבורי ועבור מליוני לקוחותיה ברחי העולם. הארונות לא יכנסו בדיוק כמו שהם (כי זו אני. תראו בהמשך), אבל כך או כל הם ישארו… ארונות.

 

אני חושבת שיש לי סוג של יכולת לצוד חפצים שיש להם פוטנציאל ל DIY. אני לא ממש זוכרת באיזו מחלקה נתקלתי בהם אבל פתאום ראיתי את שלושת הכסאות השחורים האלה. עיני נפתחו ואיתם הדמיון. אלה היו כסאות קטנים מפלסטיק שמגיעים יחד במארז. גובה כל כסא 12 ס”מ ועומקו- 6. בשניה שראיתי אותם נדלקתי, בזכות הצורה שלהם. הפרופורציות נכונות ולכל כסא עיצוב שונה ומהמם. מה אעשה איתם עדיין לא היה לי מושג אבל היה לי ברור שאני לא מתכוונת להשתמש בהם בתור ווים, כשהם מוצמדים לקיר כפי שתכננו מעצבי איקאה. זה נראה לי כל כך בעונש (התמונה שלפניכם מאתר איקאה).

 

 

מכירים את המינוח איקאה האקינג? אם יש לכם תשוקה ל DIY (עשה זאת בעצמך) חשוב שתכירו אותו.

 

Ikea Hacking

המינוח Hacking הושאל מעולם המחשבים. מסתבר שגם לאיקאה יש האקרים, ממש כמו אלה מתחום הגיימינג והתוכנה. Ikea Hacking זו מגמה שבסיסה סוג של התנגדות לעיצוב האחיד, הגלובלי, הכללי, הגנרי והמתאים לכולם שאיקאה מציעה. במקומו, פעילי איקאה האקינג מחפשים התאמה אישית ופרסונליזציה של המוצרים. ניקח את המוצרים הפונקציונלים, הזולים, המתוכננים היטב של איקאה, הם אומרים, אך במקום להשתמש בהם כפי שהם בואו ניתן חופש לדמיון. ניקח את הרהיט או החפץ, נשתמש בו כחומר גלם ונעשה איתו משהו אחר.

איקאה האקינג יכול להיות במתיחה, עיוות או שינוי מוחלט של הפונקציונליות שתוכננה עבור החפץ, אך גם שינוי עיצובי יחשב איקאה האקינג.

 

הנחמד הוא שאיקאה האקינג מדגדגת את כושר ההמצאה, מאתגרת, מפעילה את הדמיון ואת היכולת להשתמש בחומרי הגלם באופן יצירתי. לכן זה כל כך מדליק בעיני.

אם התחום מעניין אתכם, תשמחו לדעת שיש אתרים ובלוגים שמתמקדים באיקאה האקינג, כמו למשל האתר Ikea Hackers אותו הקימה האקרית נלהבת ממלזיה שחשבה שזה יהיה מאוד לעניין לרכז האקרס מכל העולם במקום אחד. באתר אפשר לצפות בפרוייקטים של שדרוגים מגניבים (למשל- ארגז חול לחתול המשולב בתוך כוננית שירות או הפיכת שולחן סלון למשטח משחק בכלי תחבורה) וגם להציע האקינג משלכם, תחת submit hack.

עוד דרך להגיע לפרוייקטים מגניבים של איקאה האקינג היא להכנס לפינטרסט ולרשום בלשונית החיפוש “ikea hack”.

יפתח לכם חלון קטן המחולק לשלושה איזורים: 1. ביטויים פופולריים עם מילות המפתח שלכם. 2. פרופילים בפינטרסט שמתמקדים באיקאה האק. 3. לוחות פינטרסט העוסקים באיקאה האקינג. בחרו את אחת ההצעות והמשיכו לחפור משם.

אם אתם רוצים להכיר את פינטרסט טוב יותר וללמוד כיצד לעבוד אפקטיבי במנוע הנפלא הזה, אתם מוזמנים להצטרף להרצאה שלי ב 19.3 בהאבלוגינג בכפר סבא.

 

 

את הכסאות קניתי באושר ושמחה ונותר רק קצת לטפל בהם… האמת שהטיפול מאוד פשוט.

 

 

הגעתי הביתה ומיד הוצאתי את היפים האלה מהמארז.

 

 

הטיפול שלי היה ממש ממש פשוט. למעשה חזרתי על הטיפול שתיארתי בפוסט על הפיכת מזנון ישן למטבחון רקום, זאת מתוך רצון לשמור על אחידות סגנונית לכל פרטי הסטודיו.

 1. שפשפתי את הכסאות הקטנים בנר רגיל (נר שבת) ליצירת שכבת שעווה. הקפדתי למרוח את הנר בעיקר בפינות, בזוויות ובהבלטות, מתוך מחשבה שהמקומות הללו הכי חשוב שיחשפו.
 2. צבעתי את הכסאות במברשת קטנה, בצבע מסוג Chalked Paint, בגוון ירוק עדין ומהמם שקרן פז ואני בחרנו יחד, ומופיע בכמה מקומות שונים בסטודיו. המתנתי ליבוש מלא.
 3. שיפתי באופן סקלטיבי ועדין את הכסאות בכדי לחשוף את השחור שמתכת לתכלת. חשיפת הכהה מעניקה מראה ישן ומקולף אך גם מדגישה מאוד את צורת הרהיט, את קווי המתאר וההבלטות שלו.
 4. החורים שבמרכז, שנועדו במקור לנעיצת ברגים הפריעו לי בעין אז הלבשתי בתוכם עיניות של ניטים, ובתוכם סיכות מתפצלות בעיבוד מיושן (מסוג הדברים שיש לי בארון הסקראפ).

עוד על שיטת ישון רהיטים בעזרת נר סיפרתי בפוסט הזה.

כך נראו הכסאות היפים שלי לאחר השיוף-

 

 

אחרי שהיו לי כל השלושה במראה (הישן) החדש חשתי צורך להוסיף להם נשמה… היה חסר סיפור. למחרת, 5:05 בבוקר, חושך עדיין, הבליח הרעיון, סיבה לצאת מהמיטה ולתפוס חוט ומחט ביד.

לפני כמה חודשים חברתי המהממת ליבנת ולטר (מורה נפלאה לתפירה) חזרה מחופשה באמסטרדם. הבאתי לך סובניר קטן אמרה לי. בתוך השקית היתה ערכת רקמה של מיני מיני חישוקים עשויים חיתוכי עץ.

נותר לי רק לרקום…

 

 

 

אחר כך לסדר סצנה קטנה על אדן חלון הסטודיו.

 

 

עוד קצת על שדרוגי איקאה בפרוייקט שלי-

לארונות הרוחביים שרכשתי בעצת קרן פז החכמה שלי והותקנו כארונות עיליים, בחרתי מסגרת לבנה וזכוכית שקופה במרכז.

כדי לחבר אותם לארונית האהובה ששיפצתי בעבר (עליה סיפרתי כאן) הדבקתי לדופן הפנימית של ארונות הזכוכית את אותו סוג של טפט בדיוק.

היה מאתגר משהו להשתחל בין ידיו של המרכיב מאיקאה, לגנוב לו את הדלתות ולהחזיר אותן עם הטפט כדי שירכיב אותן לארונות. השתדלתי לעבוד מהר ומדוייק כדי לא להתגרות בסבלנות שלו. האמת שהוא התלהב מהשדרוג שלי והחליט ליישם בבית 🙂

 

 

וזו התוצאה: בצילום אתם רואים שורה של 4 ארונות עיליים, הממוקמים מעל גובה הראש כדי שלא יפריעו, במבט מלמטה ומהפינה השמאלית לכיוון הצד הימני.

 

 

והנה, כאן כוננית הסבתא הישנה ששיפצתי וכל כך נוחה לי לשימוש. בתוכה יושבות קופסאות החוטים של מלאי חוטי הרקמה של חנות הרקמה שלי, לפי מספרים וגוונים.

 

 

וכאן, מבט בשלב מתקדם יותר, הסטודיו מוכן לשימוש.

 

 

היה מדהים איך אל אף החומריות השונה של העץ והעיבוד שלו שני הדברים התחברו יחד, בזכות הטיפול בזכוכית, עם הדבקת הטפט.

 

כמה טיפים וקישורים לסיכום הפוסט:

 1. אני מודה, יש לי ראש יצירתי למדי. למרות ועל אף, בחיים לא הייתי מגיעה לתוצאות יפות, פרקטיות, “נכונות” עיצובית ללא עזרת מעצבת הפנים שעבדה איתי קרן פז, שזכתה לשם החיבה קרן שמש. התאהבתי בבחורה הזו, אבל ממש.
 2. הכסאות הקטנים והמהממים נקראים FJANTIC וממתינים לידיים טובות ואוהבות במחלקת אחסון באיקאה במחיר המשתלם של 19 ש”ח.
 3. טיפ חשוב ברכישת רהיטי איקאה- אם יש לכם ריהוט גדול ומורכב מומלץ לשלם עבור הובלה והרכבה. הובלה תעלה לכם 250 ש”ח, והרכבה בתכולת ריהוט של עד 2000 ש”ח תעלה 250 ש”ח נוספים. בעיני זו עסקה מעולה.

 

יצא לכם לעשות איקאה האקינג מדליקים? יהיה נהדר אם תשתפו אותי וקוראים אחרים בתגובות.

 

מקווה שתרמתי, ולו בקצת, לשריר הזה של חדוות היצירה בתוככם,

וכרגיל אשמח לתגובות ומחשבות, ובעיקר האם פוסטים בסגנון הזה תורמים לכם והאם להמשיך בתיעוד עיצוב הסטודיו שלי.

להתראות,

 • כמה טוב לדעת שאני לא היחידה שמתייחסת ככה לאיקאה ורק חושבת למה המוצרים שם יכולים להפוך… (כשכ”כ הרבה אנשים שאני מכירה הופכים את הבית שלהם לסניף מקומי קטן של איקאה…)
  אני ממש אוהבת איקאה האקינג וחופרת על זה בפינטרסט. הפכתי את מדפי התבלינים הקטנים למדפי ספר אישיים ליד כל מיטת ילד, את מנורות הלילה של הילדים (אלו מהפלסטיק) אני מפרקת ומארגנת להם אהילים חדשים, צובעת רגליים של רהיטים ומדביקה עליהם טפטים ובדים…
  בפעם האחרונה, אירגנתי לי פינת מחשב מהמגירות הלבנות (ALEX) ובחרתי משטח עליון מבמבוק, שבמקור מיועד לשולחן פינת אוכל/ מטבח. רציתי לבדוק את ההתאמה שלהם בחנות עצמה לפני שאני קונה, אבל לא היתה אפשרות כי כל חלק היה במחלקה אחרת ואחד העובדים שהתייעצתי איתו ניסה לשכנע אותי לרדת מהעניין כי זה לא יתאים ואף אחד לא עשה כזה חיבור, אמרתי לו שתמיד יש פעם ראשונה ושכנעתי אותו בתחנונים להניח אותם ביחד ממש לרגע, והיום יש לי שולחן מחשב שאפילו מכורי איקאה לא מזהים שהגיע משם…
  בכל מקרה, הפוסט שלך מרתק וכל דבר שאת נוגעת בו הופך קסום!
  תודה!

  • וואווו דבורה,
   איזו יצירתית את! תיעדת את הפרוייקטים האלה איפשהו? כל כך הייתי רוצה לראות!
   זה קטע איתם ועם חלוקת המחלקות. סדר וארגון זה חשוב אבל אנחנו רב תחומיות! אנחנו רוצות לעשות סינטזות ולשלב! לפחות הנציגים שלהם בד”כ אדיבים וחיוביים…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *