פרחים לרקום

לאחרונה יוצא לי, מידי שבוע להדריך נשים (ואפילו גברים אחדים, ממש) בסדנאות רקמה שונות, שבמרכזן תכים מעולם הצומח- פרחים, ענפים ועלים שונים.

 

יחד עם הסדנאות הללו התפתחו אצלי שתי אובססיות מקבילות. הראשונה- האובססיה להיות המחזיקה החוקית של כל חוט כותנה לרקמה בכל צבע וגוון אפשרי.

 

 

קודם כל לרכוש (+ספֶּייר) אחר כך לסדר יפה יפה לפי גוונים לרוקמות שלי, כמו אז כשהייתי ילדה והייתי מסדרת את חפיסת הטושים לפי גוונים- ירוקים, כחולים, אדומים סגולים וורודים, צהובים וכתומים ושחור… כך שבפעם הבאה כשאתחיל לצייר יהיה לי הרבה יותר נעים לבחור צבע.

 

 

האובססיה השניה היא הרצון לפגוש את הפרחים מקרוב ולחשוב באילו תכים הייתי משתמשת כדי לרקום אותם.

 

תמיד אהבתי את הטבע ואספתי ממנו המון השראה וטעינה. תמיד חשתי כבוד לפרחים, לעצים וגם לעשבים בצידי הדרכים שנראים מרחוק כמו סתם עלים, אבל אין כזה דבר בטבע סתם.

 

ואז עלה לי הרעיון לדגום את הצבעים מתוך הפרחים ולצלם את הפרחים לצד חוטי הרקמה המופיעים בתוכם, עלי כותרת, אבקנים ועלים. איזה מזל שיש לי כל כך הרבה גוונים של חוטים מכל צבע…. אני כמעט ולא נתקלת בחוסרים.

 

 

אני והקטנה שלי פיתחתנו השבוע תחביב משותף. מביאות את הפרח למגש החוטים ומתאימות את הגוונים כדי למצוא התאמה מושלמת. אז בואו תראו את הממצאים שלנו מהשבוע האחרון.

 

הפרחים של עץ השלטית המסופקת

מדובר בעץ עצום, שנמצא בקיץ בשיא פריחתו, פורח בצהוב עז בפארקים, בגינות הציבוריות ובשדרות. מעולם לא יצא לי לראות את פרחי העץ הזה מקרוב, כיוון שהוא גבוה צימוח מאוד.

יום אחד נתקלתי בשולי הכביש בעץ מוזנח, שנראה שאף אחד מעולם לא התכוון לשתול אבל כמו שאמרתי אין סתם בטבע.  כיוון שהעץ מעולם לא נגזם ולא כוּון הייתה לי האפשרות לקחת איתי תפרחות צהובות שנכנסו לצנצנת ושימחו את הבית כמה ימים טובים.

קודם כל הייתי מחקה את צורת הענפים המאורכת עם הניצנים הנפלאים הפזורים לאורך הענף. את הפרחים הייתי רוקמת בגוּלגוּלים או בתכי שרשרת בודדים.

 

 

 

 

גוֹמפֶרְנָה רוֹבִּי

את הענפים הנהדרים הללו מצאתי בחנות הפרחים. אוהבת פרחים שנראים כמו פרחי שדה, גם אם גודלו באמצעים מלאכותיים לגמרי. תראו את הסגול היפה והעמוק הזה, והירוק הכהה הנהדר.

לפרחי הגוֹמפֶרְנָה יש מין צורת מברשת שמזכירה לי זנב שועל. הייתי רוקמת אותם בתכי תולעת קטנים, מתחילה בקטן והולכת ומגדילה ככל שיורדת במורד התפרחת. יוצרת דירוג סגולים הולך ומתבהר מלמעלה ככל שיורדים לארוך הענף.

 

 

 

 

לַנְטָנָה סַסְגּוֹנִית

פרחי הלנטנה כל כך מוכרים לי מימי ילדותי. זוכרת את עצמי מלקטת אותם, נזהרת מהקוצים!, ממלאת כמויות של פרחים קטנטנים דמויי מסמר בשולי החולצה. אחר כך כשיש המון המון צועקת שָלָלָה (!) וממלאת את כל העולם ואישתו בפרחים. אחר כך, הריח האופייני הזה שנשאר בידים שעות. ריח כזה אין לשום דבר אחר. רק ללנטנה.

מסתבר שמבחינה אקולוגית הלנטנה נחשב צמח הגורם נזק כיוון שהוא דוחק את צמחי הבר שלנו ולכן נחשב פולש במשרד לאיכות הסביבה.

אבל… תראו את הפרחים הנפלאים האלה. כמה צבעים הם מכילים! נוסף על הורודים, הכתומים, הצהובים והאדומים יש עוד את הירוק של העלים והשחור שחור של הפירות הרעילים.

איך הייתי רוקמת את הלַנְטָנָה? בגוּלגוּלים כמובן!

 

 

אָלְמוֹן הוֹדִי

פרחי האלמון ההודי עדינים כל כך, גם במראה וגם בצורה. הילדים שלי מכינים מהם זרי ראש חמודים, מחרוזות וצמידים על ידי הכנסה של גבעול של אחד למרכז פרח של אחר.

אבל אוי לכם אם שתלתם את האלמון בגינה ויש איזה פתח קטן במערכת הצינורות. הוא כבר ימצא את דרכו ויתביית שם. כמה שראה עדין ומתוק ככה חזק.

פרחי האלמון ועליו יצרו פָּלֶטָה מקסימה של ורוד, אדום ועלים בירוק תפוח חי ומקסים.

יפה לרקום את פרחי האלמון במעברים עדינים בין האדומים לורודים, בכיוון נשפך, כלפי מטה, כפי שהאלמון נראה בצימוח הטבעי שלו.

 

 

 

צִיניוֹת

תפקחו את העיניים ותראו אתן בכל מקום. באיים וככרות תנועה, באדניות, בחצרות. הן אוהבות את הקיץ את השמש והחום. יוצרות שטחים צפופים, מיקס צבעוני עז.

לפָּלֶטָה שלהן אני קוראת הודו. צהוב, ורוד, אדום וכתום במלוא העוצמה.

בעבודת רקמה הייתי מרכיבה את הציניות מעלעלים של תכי שרשרת היוצאים ממרכז אחד.

 

 

 

 

פָּנְדוֹרֶאָה יסמינית

הפנדוריאה היסמינית זהו מטפס יפהפה, משתרג, בעל פרחים דמויי משפך וניצנים עדינים ורכים. רואים אותו לעיתים על גדרות הבתים. הפנדוריאה שופעת שחודשי הקיץ ויוצרת גושי פריחה נהדרים.

אני כל אוהבת את העורקים הסגלגלים שלו. הייתי רוקמת אותם בחוט בודד בקוים עדינים ממש.

 

 

 

קְלֶרוֹדֶנדרוֹן נאה

הקְלֶרוֹדֶנדרוֹן הוא עוד צמח שעושה לי פלאשבקים מהילדות. הוא נעים ועמיד ואפשר להכין ממנו זרי ראש יפיפיים שלא מציקים לילדים. תראו איך הקטנה שלי דגמה אותו בחוטים וכמה יפה השילוב של הסגול והירוק העמוק.

 

 

לגֶרְסטרֶמיה הודית

עץ מקסים שפורח בחודשי הקיץ בסגול בהיר או כהה, ורוד ולבן. אפשר לראות אותו באיי התנועה, בככרות ובגינות הפרטיות. עליו מסולסלים ועדינים.

יש תך אחד מסויים שברור לי שבו הייתי משתמשת כדי לרקום אותו. מין תך ישר שבסופו גוּלגוּל. כשיוצרים כמה כאלה יחד נוצרת תחושה של סלסול.

 

 

 

כשחושבים על זה, המקום הכי הגיוני לקבלת ממנו השראה ברקמת פרחים אלה הפרחים עצמם. אני לא בטוחה שהחלמתי ויש מצב שיהיו עוד פרחים שיקראו לי להתייחס אליהם בחוטים וברקמות.

 

אם חשקתם להתנסות במלאכת הרקמה הנפלאה, אני מזמינה אתכם להצטרף לאחת מסדנאות הרקמה שלי. הסדנאות למיועדות למי שלא רקמה מעולם והייתה רוצה להתנסות בעולם הרקמה, למי שרקמה מזמן מזמן ורוצה להזכר ולמי שרוקמת ורוצה להרחיב את הידע שלה, להנות ולעבוד על תוצר משגע. תגיעו, תוציאו את המחט מהמבחנה שהכנתי לכם, תקחו לידיים את הדפס שבחרתם ותכנסו לעולם של קסם.

 

 

ניתן לבחור בין שלוש סדנאות השונות זו מזו לפי אופי התוצרים.

סדנת זרי רקמה– סדנת של רקמה בחישוקי עץ על הדפסי עלים בסידורים שונים. המועדים הבאים: יום ו’, ה 4.8, יום ו’ ה 25.8, שניהם בכפר סבא.

סדנת חיות ורוקמות– סדנא של רקמה בחישוקי עץ על הדפסים של איורי חיות יער כמו אילה, צבי, פנדה ואחרים. המועד הבא יתקיים ביום ד’, ה- 2.8 בכפר סבא.

סדנת צילום רקום– עבודת רקמה על צילום שלכם המודפס עבורכם על בד. המועד הבא יתקיים ביום ו’, ה- 18.8 בכפר סבא.

 

לוח הסדנאות המלא והמעודכן כאן. הרישום במייל

 

 

ימים נעימים לכולם, והנאה מהצבעוניות הצומחת מסביב

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *