עשר סיבות לאהוב את חג פורים

דקה אחרי ששחררתי את הילדים לפעילות בבית הספר, הבנתי למה אני כל כך אוהבת את החג הזה. מתוך שלל חגי ומועדי ישראל זה אחד החגים הפחות כבדים מבחינת התוכן המשמעויות הסמליות. אוקיי אז יש את סיפור המגילה, חוכמתה של אסתר, נחישותה של ושתי וגם את הסיבות לאכילת אוזניים של המן (איזו סיבה דוחה ולא מעוררת תאבון!) אבל עיקר הפורים הוא שמחה וחגיגה. ורוצה לומר לכם שלמרות ועל אף שפורים לא עמוס בתוכן דידקטי יש בו כל כך הרבה הזדמנויות לחוויות, משמעויות, לימוד והתנסות.

 

שאלתי את עצמי וגם את החברים בפייסבוק למה אני כל כך אוהבת את החג הזה והנה התשובות לפניכם.

 

1. פורים זה חג של חופש

תראו לי עוד חג שבו הולכים לבצפר בכזו התרגשות. הפרפרים האלה לילה לפני, התחפושת תלויה על הקולב ממתינה שנגלוש לתוכה ונפיח בו חיים. ההתרגשות הזו של לקום בבוקר, להתאפר, להסתרק להתלבש.

 

 

פורים זה חג של שמחה והתרגשות. להתחפש = חופש כתבה לי הפיד גלית שלגי, וזה משהו לזכור גם בשנה הבאה. זו הזדמנות לצאת קצת מהגבולות, להשתחרר ולצהול. נסו להכנס למצברוח המשחקי הזה, כי תכל’ס אנחנו בסוג של משחק תפקידים לגיטימי ומוצהר.

 

יש גם את הילדים שפורים לא בא להם בטוב, אחותי למשל. דף דף באלבום, כל שנה בפורים לבושה בתחפושת יפייפיה ועיניה נפוחות מבכי. יש ילדים שפורים מעורר בהם חוסר נוחות, מבוכה וחרדה, אז חופש זה גם ללכת עם הילד שלכם ולא להכריח (תודה נועה גבע שקולניק על התובנה הזו).

 

2. פורים זו הזדמנות להתחבר לפנטסיה ולעולם של דמיון

זכיתי בילדים עם עולם דמיון עשיר, ילדים שאוהבים לברוא עולמות ולשחק תפקיד בתוכם. כאמא אני אוהבת את פורים כי אני נהנית להיות איתם במשחק הזה, להכנס לעולם הזה של הפנטזיה. השנה מספר שלוש וארבע, בחרו כל אחד בנפרד את אותו נושא לתחפושת. זה ממש לא מפליא לאור העובדה שיש להם המון תחומי עניין משותפים ושניהם אוהבים את עולם הפוקימונים. אז הם נהנו, באמת, לשחק את תפקיד הפוקימון טריינרס (מאמני פוקימון) ליום אחד.

 

 

בפעם הבאה שתכוונו את הילדים לבחירת תחפושת נסו להתאים אותה לעולם התוכן והדמיון שלהם. הילדים הכי יהנו אם התחפושת תבוא מתוכם. חשבו מה הכי יהנו להיות. מרגע שנבחרה התחפושת נסו להכנס לדמות שלה ולחשוב איך היא מתנהגת, מה היא אוהבת לעשות, לאיזה ציוד היא זקוקה.

 

 

 

3. הזדמנות לחוויה משותפת

פורים הוא משימה משותפת. אם הילדים זורקים רעיון ואנחנו רצות להשיג לקנות להכין ולתפור- קצת חבל.

 

הילדים הפרטיים שלי נהנים מהשותפות בהכנת התחפושת לא פחות מהקטע של ההתחפשות עצמה. כל אחד מהם מתרגש מהזיכרונות לאורך השנים, של הבית שהופך להיות מפעל עשיה קטן לקראת פורים. מכונת התפירה הישנה יוצאת, שולחן האוכל מתמלא בבדים, דבק סיכות מחטים וקישוטים והשגרה והסדר מוסטים הצידה ומפנים מקום לעשיה אחרת.

 

 

לקחת מהם את החוויה הזו זה לקחת מהם נתח מאוד חשוב. זה החג שלהם. זה הפורים שלהם והתחפושת שלהם. עזרו להם ואל תשתלטו.

ילדים יכולים לעשות המון פעולות. לתכנן, לנהל את התכנון, לצייר להדביק לגזור ותפור. ראו בילדים כוח עזר, חלק מהצוות. השותפות בהכנה מעניקה להם המון סיפוק.

 

 

 

4. פורים זה החג הכי יצירתי שיש!

פורים מאפשר לנו למתוח עוד קצת את שרירי היצירתיות. בשלב ראשון נסו לנשום עמוק נוכח האתגר ובשלב שני נסו לסחוף ולשתף אותם באתגר, ממש מהתחלה.

 

כשאחד הילדים מציע תחפושת דבר ראשון אני מבקשת ממנו לצייר מה הוא מדמיין. כך אנחנו קצת סוגרים פערים בין מה שהוא מדמיין ומה שאני חושבת שהוא מדמיין. חשוב לאתגר את הילדים בתרגום הרעיון לביצוע, בחשיבה על פיתרונות יצירתיים להפקת הרעיון והפיכתו לפרויקט ממשי וישים.

 

 

יש לנו לוח פינטרסט סודי שבו בו אנחנו שומרים תחפושות פוטנציאליות. כשמתחילים להריח את פורים הם ניגשים ללוח הזה ונזכרים בפנטזיות. כשיש כיוון הם עושים חיפוש בגוגל ונועצים עוד כמה רעיונות לביצוע.

 

 

5. פורים זה משימה של תכנון וניהול פרויקט

פורים זו הזדמנות להתנסות בתהליך עשיה יש מאין, לתכנן פרויקט, מרעיון, מסקיצה, ולהנות מהביצוע וא”כ מההשקה שלו- היציאה החוצה והמפגש עם העולם.

תחשבו על זה, האם יש דבר מה מרגש מרעיון ההופך לביצוע, מערמה של “סתם” חומרים דוממים שהופכת לתחפושת אמיתית?

 

 

אז אחרי שבחרנו ותכננו בגדול איך תראה התחפושת אני מבקשת מהילדים לשבת ולכתוב את הפריטים. זו בעצם תוכנית העבודה שלנו. כשמשהו נעשה הם מסמנים V בסיפוק.

 

 

חלק מעניין התכנון הוא ההתייחסות ללוחות הזמנים. זו המשימה שלנו ההורים לתת את מסגרת הזמנים של הפרויקט ולהתחיל את ההנעה שלו בזמן.

יש אנשים שהכי טובים בדקה ה 99.9 ויש שהכי טוב להם להיות מוכנים שבועיים לפני המועד עם תחפושת מוכנה ומגוהצת. אתם מכירים את עצמכם הכי טוב ובאחריותכם שלא להגיע ללילה של לפני פורים מתוחים וחסרי נשימה. הכי בריא לכולם אם תצליחו, לכל המאוחר, להשכיב את הילדים לישון בערב החג כשהתחפושת מוכנה ומקופלת (תודה על הטיפ הזה, שלי שלו והדר מרום).

הדרכות מעולות לאיפור תמצאו ביוטיוב. קחו את הזמן ונסו בשקט כמה ימים לפני (תודה על הטיפ הזה ליעל ארנסט ויעל ענבר).

 

עוד נקודה חשובה בתכנון זה חזרה גנרלית. חשוב שכמה ימים או ערב לפני הפורים תעשו חזרה גנרלית. תנו לילד להרגיש את התחפושת. אם יש איפור מורכב התאמנו עליו, אפילו מספר פעמים. זה מפחית לחץ ויגרום ליד שלכן להיות הרבה יותר מדוייקת. תנו לילד ללבוש את התלבושת, לעשות עליה סיבוב ולהתגלח עליה קצת. כך תהיה לכם הזדמנות נוספת לחבר את החלקים המתפרקים ולבדוק את התחפושת באמת (תודה על הטיפ הזה לשירה גנני והגר אשחר ניר).

 

6. פורים זה חג הפרטים הקטנים

טוב זה ברור, לא? את זה כבר הוכחתי בתחפושת אסקימוסי של לפני שנתיים. הפריטים ממש עושים את התחפושת.

הם אמרו פוקימון טריינרס אז הכנו תומכים כאלה לזרועות, תיקים של מאמנים, תגים ווסטים ועל כל פרט היה סמל הפוקימון.

זה חלק מהמשחקיות הזו והכניסה לעולם של הדמות וההפיכה של התחפושת לשלמה ומעניינת.

 

 

6. פורים זה גם חג של פשרות וקיצורי דרך

עם כל הכבוד לפנטסיה המרגשת והנוצצת בואו נשאר בפרופורציה ונעשה קצת קיצורי דרך פה ושם.

 

בתור בנאדם של הפרטים, כזו שנהנית לדייק בפרטים ומאמין שיש להם תרומה מהותית בתוצר הסופי, אני מאוד אוהבת קיצורי דרך. לא חייבים להשתמש בבדים יקרים ולא לעשות תפירה מסובכת. איפה שאפשר תדביקו. תעבדו נקי ותקבלו עבודה דבר עדינה עם גימור מעולה. השנה ביססתי את שתי התחפושות על בדי לֶבֶד. יש מבחר נפלא של צבעים במחיר ממש מצחיק (כפר השעשועים). זהו חומר חזק וגמיש שלא נפרם ויוצר אפקט צבעוני נהדר.

 

עוד קיצור דרך אדיר הוא עליאקספרס! מה שאומר שאתם חייבים להיות מתוכננים מבחינת הלוז. הזמנו מקבץ של בובות פוקימון חמודות בשלושה וחצי דולר כל אחת (!) מה שהקפיץ את התחפושת ועשה אותה הרבה יותר ססגונית ועליזה. יצאה השלמה נהדרת לתחפושת וגם פינוק שנשאר אחר כך.

 

 

7. חג של אלתור

תהנו לאלתר! לחבר חומרים לא צפויים יחד, להשמיש בגד שאין בו צורך או פריט מעולם אחר עבור התחפושת שלכם.

הסוד הקטן שלנו שהכפפות המדהימות של המאמן-על, עליהן סמל מיסטיק ארטיקוּנוֹ הן כפפות בטי בּוּפּ (זה מה שמצאתי בהאנגר).  האמת שזה רק עושה אותן עוד יותר מקסימות!

 

 

8. פורים חייב להיות נוח!

איך אומרים? את הכי יפה כשנוח לך? אז אתה הכי שמח ומשוחרר כשנוח לך.  בתכנון התחפושת חשוב לא רק לקחת בחשבון את השואו. אני תמיד חושבת על הרגע הזה שיצטרכו לשבת במפגש (עם ארגז ענק שמולבש עליהם, ספוג בצורת לחמניה או ריקשה). ילדים לא אוהבים להיות מסורבלים. חשוב שהתחפושת תהיה נוחה ופרקטית. תחשבו איך יכנס איתה לרכב ואיך יצא ויצטרך להרכיב חזרה (תודה עדיה ברקוביץ’ על הטיפ הזה).

כבר אמרנו שפורים = חופש. אז בואו לא נעיק על הילדים עם מתקנים נישאים איפור מגרד מסכות מחניקות ונעלי עקב בלתי אפשריות, אלא אם כן הם מבינים את המשמעויות ובוחרים למרות ועל אף- ללכת על זה.

ובעניין הנוחות בואו נזכיר את מזג האויר. להיות יפים ורועדים מקור זה לא ממש כיף. עדיף לקחת בחשבון את תעתועי מזג האויר בתכנון התחפושת (תודה למיכל בן ארי מנור על התזכורת הזו).

 

9. פורים זה חג שיש בו מצוות נתינה!

עניין המשלוחי מנות הזה ממש מקסים, אבל בואו נשאר בפרופורציות. תחשבו על כל המסה של משלוחי המנות שאתם עומדים להכין ושהיא בעצם עתידה להגיע אליכם בחזרה (תודה שקמה בן מלך).

אצלנו בבית הספר השנה הילדים הגרילו את הנמען למשלוח המנות לפני החג, במפגשי החונכות שלהם (בית ספר דמוקרטי). זה היה ממש מקסים לראות איך כיוונו את תכולת המשלוח והברכה שהכינו להעדפות של החבר, אחר כך, כשקיבלו ברכות אישיות מקסימות מהחבר או החברה ההתרגשות הייתה ממש גדולה.

 

ועוד מילה או טיפ על ארגון המשלוח. אפשר להכין משלוח ברוח התחפושת, זה יוצא עוד פריט משלים ונחמד שממש ברור ממי הוא הגיע, מין סוג של מיתוג. אנחנו הכנו מין נרתיקים – תיקים מבדי לבד ודבק. יצא מתוק ממש.

 

 

10. פורים זה חג של זכרונות!

והרי בשביל זה אנחנו כאן, לא? כדי לאסוף זכרונות טובים. תחשבו עליכם, כמה אתם זוכרים את הפורימים כשהייתם ילדים.

“כל שנה אני מתרפקת על הזכרונות מההשקעה של סבתא שלי ואבא שלי, וכשאני עמלה וטורחת על התחפושות של הילדים שלי, אני מקווה שגם להם יהיו זכרונות כאלה” כתבה יעל ענבר. ואני כל כך מזדהה.

רוב תמונות הילדות שלי הן מפורים. כאילו גדלתי דרך הפורימים… מארנב לכלנית לצועניה להיפסטרית על רולרים. בסוף הייתי גזר. כן. ולא, לא היה שווה תיעוד.

אז נסו לתעד, בקטנה, בלי להציק יותר מידי, וגם אם לא הצלחתם לתעד – לא נורא, לפחות הרווחתם עוד זיכרון.

 

 

מאחלת חג שמח לכולם, חופש, שמחה שחרור והרבה יחד.

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *