גרילנדה של חוטי כותנה

גרילנדה חוטי הכותנה היפה הזו משמחת בימים אלה את סוכתינו הסוכה. במקור הכנתי אותה עם הילדים כקישוט לסוכה, אך היא כזו מקסימה בעיני שבסיום החג הזה תעתיק את מקומה לחדר הילדים.

 

זה התחיל ממארזי חוטי כותנה בשלל צבעים בהם נתקלתי ברשת מקס סטוק במחיר הוגן של 20 ש”ח לחבילה. עמדתי שם ליד המדף והתלבטתי לגבי ליהוק הצבעים. כמעט כל מה שצירפתי יחד נראה נהדר. בסוף סגרתי על מיקס של צבעים טבעיים- ירוק זית בהיר וחם, תכלת וצהוב אוקר, שילוב מקסים לסוכתנו הסוכה, עטופה בצמחיה של הגינה וצמודה לבית (כן, אני יודעת שהיא לא כשרה, אבל כל כך יפה לה שם).

 

dsc_3029

 

שיתפתי את הילדים בהכנה, צילמתי, והנה ההסבר לפניכם.

 

מה שתצטרכו

◇ מארזים של חוטי כותנה (המשמשים לסריגת שטיחי קרושה), כמספר הצבעים שתרצו. גם צבע אחד זה מדליק! מממארז אחד אפשר ליצור גרלנדה באורך 2 מטר. אם יש לכם שאריות בבית- נפלא. השתמשו בהן.

מה אורך מארז מבית מקס סטוק? אין לי מושג. לא היה רשום.

 

dsc_3014

 

תוך כדי עבודה שמתי לב שהיה הבדל משמעתי באיכות. האוקר והכחול היו רכים וגמישים ואילו הירוק היה נוקשה ופחות נעים למגע. אז קחו עוד שניה על המדף ובחרו את הרכים יותר, ליצירת נפילה טובה יותר של החוטים. אם הצבע יפה בעינכם ולא מתחשק לוותר עליו- בכל זאת לכו על זה. ההבדל לא מאוד דרמטי.

 

◇ חוט לשדרה המרכזית של הגרילנדה. מומלץ להשתמש בסוג של חוט אחר, חסר אלסטיות. אני השתמשתי באותו חוט כותנה לשדרה המרכזית והצטערתי, כי יש בו אלסטיות והוא עלול להמתח ולשנות צורה לאורך זמן. לפרק ממש לא התחשק לי אבל מעבירה לכם את הפקת הלקחים.

 

כך עושים

 

◇ גוזרים חוט לשדרה הראשית, בהתאמה לאורך הסופי של הגרלנדה שתרצו ליצור + 1 מטר אקסטרה לקשירה בצדדיים (כך שתשאר שארית שתוכלו לגזור לאחר התליה).

לדוגמא: אם תרצו גרלנדה באורך מטר הכינו 2 מטר חוט לשדרה המרכזית.

 

◇ גוזרים חוטים לגדילים, באורך של 80 ס”מ. כמה גדילים? לפי אורך הגרילנדה שתרצו. ליצירת גרילנדה באורך של מטר תצטרכו כ 42 חוטים. לגרילנדה של 2 מטר תצטרכו כ 84 חוטים וכולי.

 

dsc_3075

 

◇ מקפלים חוט לשניים, יוצרים לולאה ומלבישים על השדרה המרכזית. מהדקים. ממשיכים ליתר החוטים. מקפידים שבכל החוטים לולאת הקשירה תהיה באותו כיוון (מקדימה, לפני הגדילים או מאחוריהם).

 

dsc_3078

 

dsc_3082

 

אתגרתי את הילדודס ובזמן שארגנתי עוד מנה לארוחת ערב חג בסוכה הם נכנסו למוד תחרותי וקשרו את החוטים לכל האורך. היה משתלם.

 

dsc_3105

 

◇ מסדרים את החוטים במרחקים שווים.

 

cotton_garland

 

◇ כעת מלאכת הקשירה. נקשור בכל פעם שורה אחת, לכל האורך. סה”כ 3 קומות של קשרים (+ השורה שעל השדרה המרכזית). אם מתאים לכם אתם יכולים להמשיך לשורה נוספת.

 

הקשר הוא פשוט קשר פשוט, כמו שילדים קטנים מנסים לקשור שרוכים ויוצרים… קשר שא”כ צריך להתיר עם השיניים.

נעבוד מימין לשמאל. לכל נקודה שני חוטים- שני חוטים.

נתחיל בנקודה הראשונה מימין: נשאיר את הגדיל הכי ימני משוחרר, באויר, ונקח את הגדיל השמאלי, שלצידו ביד. ניקח את הגדיל הימני של הנקודה הבאה וניצור קשר בין השניים.

הקשר יהיה כך: צד שמאל עולה מעל ימין ומתלפף סביבו פעם אחת, ועוד לימין. צד ימין (שהוא בעצם אותו חוט איתו עבדנו כרגע ועבר לימין) עולה מעל החוט שמשמאל ומתלפף סביבו ועובר לשמאל. מהדקים את הקשר.

ממשיכים כך לאורך כל השורה. משתדלים לשמור על ריווח זהה של הקשרים.

 

dsc_3233

 

files6

 

◇ בשורה השניה מפצלים מחדש את הזוגות שקשרנו בשורה הראשונה. מתחילים מימין, קושרים את החוט שלא נקשר עד כה עם הבא אחריו משמאל. ממשיכים כך לכל האורך.

◇ ממשיכים לשורה השלישית, פיצול הזוגות וקשירה לבן זוג חדש.

◇ בסיום כל השורות עושים תספורת כך שכל הגדילים יהיו בערך באותו האורך!

כשקלטתי את בת השמונה שלי עושה לגרילנדה אהובתי תספורת קארה לא סימטרית החלפתי אותה באלגנטיות.

 

dsc_3188

 

ברור לי שהפרוייקט הבא שלי בדיוק בדיוק כזו גרילנדה, רק בצבע שמנת, לחדר השינה. זו תהיה גרילנדה רומנטית מהממת. במחשבה שניה אולי זה לא יהיה ממש הפרוייקט הבא… יש כמה רעיונות אחרים שאני חייבת לנסות ולכבוש לפני כן… אבל בטוח שגרילנדת מקרמה רומנטית מחוטי כותנה בצבע שמנת עוד תהיה!

בפוסטים הבאים… מתכונים נפלאים, קמח מים שמרים וריח של אפיה. השארו קרובים ♥

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *